Edukacja, rozwój, nauka, poznawanie, doświadczanie

Strona główna » Edukacja, rozwój, nauka, poznawanie, doświadczanie

Trochę edukacji. Trend nauczania jest czymś pozytywnym. Dlatego proszę Cię nauczaj, pouczaj, udzielaj porad nawet nie pytany i nie proszona.

Wszyscy chyba pragniemy dzisiaj być nowocześni. Być na bieżąco to czuć świeży powiew energii. Lubimy doświadczać przepływu i chyba każdy z nas chciałby się nauczyć troszeczkę na nią wpływać. Zdarzają się takie sytuacje w życiu kiedy warto to po prostu umieć. Aby pomóc sobie i innym.

Bycie nowoczesnym dla każdego oznacza coś innego. Bycie na bieżąco, bycie w mainstreemingu, wiedzieć o co chodzi, nie być zacofanym, nie być zaspanym, czuć flow…

Nowoczesność kojarzy się z materializmem. Ale powoli się to zmienia. Coraz częściej szukamy przygód. Czy to w grach on-line, wspólnych podróżach czy czatowaniu – szukamy kontaktu. Z kim szukamy kontaktu?

Myślę, że szukamy kontaktu tak naprawdę z samym sobą. To dziwnie brzmi. Jednak poprzez kontakt czujemy świeżość, możemy się czegoś dowiedzieć i ciągle czegoś nowego doświadczyć.

Aby nie wchodzić w temat ten głębiej ujmę naukę, rozwój i edukację w kilka przykładów dotyczących zrozumienia pewnych ogólnych spraw z naszego otoczenia. O niektórych słyszałaś/eś, miałeś pojęcie inne może są zaskakujące – wszystkie te fakty są kierunkiem do dalszego poznawania, zgłębiania i stopniowego kroczenia „ścieżką zrozumienia” (jakoś to trzeba nazwać, pamiętaj jednak, że zrozumienie nie polega na poukładaniu słów w większy ciąg logiczny a bardziej na wyczuciu tego pomiędzy słowami i skupieniu się na znaczeniu w zależności od czasu i okoliczności. By nie zostawać w tyle – od dzisiaj dlatego nie łap nikogo za słowo).

Dom. Duży i Mały
Doceniajmy to co posiadamy. Własne ciało, rodziców – nie ważne jak trudni są. Domostwo gdzie przyszło nam mieszkać – niektórzy nie posiadają, utrzymujmy w czystości – to pierwszy poligon naszych możliwości. Kraj, w którym żyjemy – nie wybieraliśmy przecież, szanujmy sąsiadów i przywódców. Ziemia, układ Słoneczny i Droga Mleczna to większe domostwa, pamiętajmy tylko tę przestrzeń.

Życie. To małe i wielkie.
Czy zdajesz sobie sprawę, że codzienny największy ruch na drodze z pracy do miejsca snu na naszej planecie (pod względem żywej masy) odbywa się w oceanach na odcinku od  powierzchni do kilkuset metrów w ciemną odchłań wody. Drobne żywe mikroorganizmy przepływają tę drogę każdego dnia w kierunku światła by się posilić.

Wielkie Życie jest szczęściem. Każdy z nas, dzieci i starcy, wszystkie zwierzęta i rośliny jesteśmy w każdej sekundzie w tym samym wieku. 3,5 mld lat, tyle trwa nieprzerwanie Życie. Stąd jest szczęściem być i żyć. Nie istotne w jakiej skórce. Szanujmy stworzenia, czują to samo życie co my, tylko nie nazywają go.

Cywilizacja w plastikowej torebce.
Nie wystarczy stosować tzw. ekologiczne czy biologiczne produkty. Jako cywilizacja zabrnęliśmy niestety tak daleko, że powinniśmy rozumieć co jest właściwym wyborem wobec Przyrody. Okazuje się, że stosowanie toreb z naturalnych produktów jest mniej ekologiczne niż z tych plastikowych jednorazowych torebek i reklamówek, gdyż do wyprodukowania tych pierwszych potrzebujemy kilkaset razy więcej energii.
To tylko przykład nowego myślenia. Nie dajmy się zwieść reklamie i hasłom. Zbadajmy każdy temat samodzielnie.

Dzieciństwo, dorastanie, dojrzewanie
W dzieciństwie uczymy się chodzenia i mówienia.
W okresie dorastania uczymy się czytania, liczenia i osiągamy końcowy wzrost
W okresie dojrzewania, możemy nauczyć się myśleć co skutkuje poznaniem siebie lub nie osiągamy tego zostając osobą dorosłą.

Noc. 1/3 naszego życia. Co robić? Jak być?
Są tacy liczeni w tysiące milionów, którzy zwracają więcej uwagi na sny. Ma to związek z wysubtelniem myśli. Tego można się nauczyć najprzód zapisując sny. Następnym etapem i tematem licznie publikowanym amatorsko i specjalistycznie jest budzenie się w śnie i mówiąc ogólnie, doświadczanie nieograniczonych dalszych życiowych przygód i wcale nie w pojedynkę. Zauważ, że stan jawy i snu różni się jedynie tym, że na jawie aktywne są zmysły tego samego ciała. Nie poznając stanu snów tracisz ⅓ swojego życia i wyjście po za czas i przestrzeń.

Stres, depresja i choroby. Pokarm i odżywianie.
To stan kiedy jest nam źle. Zazwyczaj sięgamy od razu po tabletki. Jest to już powszechne przyzwyczajenie. Często pomagają doraźnie, zwalczają objawy choroby i takie są właciwie lekarstwa. Niestety setki badań naukowych pokazują, że stare kulturowe i tradycyjne przygotowywanie pokarmów jest przyczyną prawie wszystkich schorzeń i dolegliwości zarówno fizycznych i emocjonalnych. A z drugiej strony udowodniono, że właściwie odżywianie eliminuje te niedogodności w ciągu kilku tygodni. Zbadaj ten temat gruntownie i stosuj produkty możliwie nieprzetworzone.
Zwróć uwagę na owoce, to jedyne części roślin utworzone aby je zjeść z korzyścią dla roślin i tego kto je zjada. Ale zbadaj, które są dla człowieka jadalne bez obróbki. Świadomość właściwego odżywiania jest wzrastającym pozytywnym trendem. Możesz zacząć od aktualnej piramidy żywienia Instytutu Żywności i Żywienia.

Pozostań sobą, żyj w zgodzie ze sobą, musisz uwierzyć w siebie, poznaj siebie a poznasz cały świat – brzmi to banalnie i czytamy często takie teksty na murach. Wydaje się to osiągalne ale z drugiej strony niezrozumiałe. Może dlatego, że jesteśmy zbyt blisko siebie umyka to nam. Dlatego poznaj siebie, jednak dociekaj tego samodzielnie, również konfrontując z innymi, pytaj się. Z pewnością nie jesteś Tym jak lub co myślisz o sobie. Być sobą nie ma związku z inteligencją. Jest to sprawa rozpoznania. Nie pozwól pozostać sobie w tyle w tym temacie. Sam proces „szukania” siebie sprawia frajdę.

Some Stuff