e~espero – zabawa w publikowanie nieartykułowanych dźwięków na YouTube

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 0,00 / 5,00
Loading...
Bez kategorii Brak komentarzy

e~espero – to coś więcej niż poezja i piosenka !

 

Co to jest e~espero?

e~espero polega na nagraniu opowiadania w postaci ekspresji nieartykułowanych dźwięków i następnie podzieleniem się opowiadaniem z innymi. Opowiadanie bez żadnych reguł fonetycznych. Bez żenady, wstydu i zakłopotania. Z lub bez linii melodycznej. Opowiadamy na podstawie aktualnego widoku, obrazka lub podczas nagrywania video. E~espero opowiadamy również na podstawie przeżywanych myśli i emocji. Posłuchaj premierowego nagrania eespero pt. elefanto. Z pewnością zrobiłbyś to lepiej – i o to chodzi w e~espero.

 

Nie wstydź się, otwórz się na nowe doświadczenia, uwolnij potencjał swojego gardła !

 

Nazwij e~espero – aby inni zrozumieli o czym jest Twoje opowiadanie?

Dla oryginalności nazwijmy nasze e~espero w języku esperanto, następnie w naszym ojczystym języku i angielskim aby nasze e~espero stało się dostępne dla wszystkich w Internecie. Więcej w instrukcji.

 

Nagraj swój eespero w YouTube. Zabawa i zasady. INSTRUKCJA.

 1. nagranie opowiadania trwa dokładnie 1 minutę lub 3 minuty. Użyj stopera. Może być w formie pliku video, mp3 lub innym.
 2. w trakcie nagrania opowiadania powinieneś/ powinnaś myśleć lub patrzyć się na coś co przedstawia tytuł Twojego opowiadania.
 3. w pierwszych 5 sekundach wypowiadasz tytuł nagrania trzy razy w języku esperanto
 4. nagranie wrzucasz na YouTube i opatrujesz tytułem po kolei w języku esperanto, swoim i innym języku jeśli znasz, zaczynając od znaku tyldy “~” np. ~ęlefanto, słoń, elephant; na kóńcu możesz umieścić znak “#eespero”przykład tytułu opowiadania eespero na YouTube:   ~elefanto, słoń, elephant #eespero”
  znak tyldy “~” (fala) wpisujemy naciskąc [Shift] + [klawisz przed cyfrą 1] …. puszczamy i naciskamy np. literę e (lub tylko spację).
 5.  –  w tagach na YouTube dodajesz: eespero, e~espero, eespero.org, e-espero
  – pod nagraniem możesz umieścić informację o tej stronie, np.
  ————
  e~espero – to coś więcej niż poezja i piosenka !
  e~espero jest prosta w wykonaniu dla każdego !
  e~espero – otwórz się na nowe doświadczenia, uwolnij potencjał swojego głosu i gestykulacji !
 6. UWAGA: prawdziwe nagranie  e-espero (po za trzema powtórzeniami w języku esperanto) nie zawiera innych rozpoznawalnych słów i mowy, chyba że wypowiedzą się spontanicznie lub brzmią podobnie. Dopuszczalne są odgłosy dźwiękonaśladowcze odgłosów natury i emocjonalne jak: …ach, …och, …eee ale radzę ich unikać.

 

 

e~espero i język esperanto.

rozwinięciem zabawy „Nargaj swój e~espero” jest połączenie go z językiem esperanto, który daje zabawie jednocześnie nazwę. Z reguły nie znamy niezwykle dźwięcznego, prostego i najłatwiejszego w nauce języka na świecie. Nie mniej ten język wydaje się na tyle inny od wszystkich języków świata, gdyż jest sztuczny, wymyślony, że zapożyczenie od niego nazwy wydaje się sensowne. Zresztą trudno powiedzieć co jest bardziej sztuczne, esperanto, który bazuje na innych językach i upraszcza komunikację czy eespero, który poprzez zabawę uwalnia potencjał ludzkiego głosu i możliwości ekspresji ponad wszystkie opowiadania, poezję i piosenki.

e~espero i mowa. Misja

Zazwyczaj My ludzie szczycimy się, kiedy już się odzywamy, wypowiadaniem słów, za którymi stoi znaczenie. To nasza ludzka cecha i umiejętność w odróżnieniu od zwierząt. Posiadanie mowy umożliwia nam porozumiewanie się ale też uniemożliwia w szczególnych sytuacjach. Ponieważ mowa sprawiła, że zapomnieliśmy prawdopodobnie starszy jeszcze język dźwięko i ruchonaśladowczy – jeśli nie znamy języka rozmówcy lub on naszej, nie możemy się porozumieć.

Misją e~espero jest zabawa i uwolnienie potencjału narządu mowy w sposób niekontrolowany przez słowa. Ponieważ słowa są wyuczoną metodą na przekazywanie emocji związanej z informacją drugiemu człowiekowi. Lub co niektórym do siebie w rozmowie ze swoim ego, co nie prowadzi do pozytywnych rezultatów. Dlatego e~espero ma w tym pomóc aby na chwilę uwolnić się od pojęć, znaczeń, określeń wyrażanych zwyczajowo poprzez słowa. I wyrazić sens przez emocje wyrażane poprzez nieartykułowane dźwięki wszystkich możliwości naszego aparatu wydawania głosu. I dawaj, jakby to nazwać?….. bla bla bla…

 

e~espero – podziel się swoją dźwiękową mocą z innymi !

 

 

historia e~espero

e-espero jako pomysł w formie krótkich nagrań narodził się dnia 5.11.2018 w Dusseldorf w Niemczech. Tego dnia, w godzinach południowych powstało też pierwsze nagranie próbne pt. elefanto. Tego dnia idea została upubliczniona  pod adresem http://poipoi.pl/eespero/

Pomysłodawca (nie mylić z autorem) e~espero nie zna języka esperanto. Język esperanto był mu znany tylko z tego, że uczył się go może przez kilka dni w dzieciństwie (40 lat temu) ponieważ mieszkał i wychowywał się przy ulicy Zammenhoffa (twórca języka esperanto) w Poznaniu, Polska. zg

Komentarze i wpisy w temacie strony
  Some Stuff

  Podziel się opinią